Jak poprawić swoją zdolność kredytową w celu otrzymania lepszego kredytu

Przychodzi taki moment w życiu każdego z nas, że chcielibyśmy w ramach rozwoju np. zakupić mieszkanie. Wówczas najczęściej udajemy się do banku z prośbą o zawarcie umowy kredytowej. Instytucje bankowe udzielając nam wsparcia finansowego muszą się zabezpieczyć oceniając, czy jesteśmy w stanie spłacić tak zaciągnięte zobowiązanie.

Wydłużająca się lista dłużników i problemy wielu polaków w spłacie zobowiązań, tym bardziej skłaniają do oceniania ryzyka przez instytucję finansową.

W takiej sytuacji istotne jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, czyli inaczej mówiąc wszystkich okoliczności oraz składowych, które wpływają na możliwość opłacania przez nas rat kredytu.

Banki biorą pod uwagę kilka podstawowych czynników jak na przykład:

  • formę i czas pdojętego zatrudnienia
  • zarobki uzyskiwane przez nas np. z tytułu umów o pracę
  • naszą sytuację rodzinną tj. czy posiadamy na utrzymaniu osobę starszą lub dzieci
  • nasze bieżące wydatki tzn. ile wydajemy na czynsz, opłaty
  • czy posiadamy inne zobowiązania finansowe w postaci kredytów, pożyczek
  • naszą historię kredytową

Ponadto oceniany jest nasz wiek, a wiele banków oczekuje również od nas przedstawienia historii naszego rachunku płatniczego z ostatniego okresu.

Jak możemy zauważyć jest kilka czynników, nad któymi warto popracować jeszcze zanim wpadniemy na pomysł zaciągnięcia kredytu. Podstawową dobrą praktyką jest budowanie swojej pozytywnej historii kredytowej. Zaciąganie drobnych kredytów konsumenckim np. za zakup sprzętu do domu czy drobnych pożyczek które terminowo są przez nas regulowane lub korzystanie z aktywowanej w banku karty kredytowej, może zwiększyć nasze szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Prócz powyższego czynniku oczywiste opcje na zwiększenie zdolności kredytowej to między innymi:

  • posiadanie umowy o pracy o dużym stażu i wysokich zarobków
  • pozytywna historia kredytowa (patrz wyżej)
  • konsolidacja naszych dotychczasowych zobowiązań w jedną umowę, co może świadczyć o naszej gospodarności. Jak wiadomo każdy kredyt to dodatkowe naliczane odsetki czy prowizje, a konsolidacja pozwala na naliczanie takich opłat jedynie od jednego produktu a nie kilku
  • możliwość ubiegania się o kredyt z małżonkiem, z większą zdolnością kredytową, rozdzielnością majątkową lub też z innym członkiem rodziny.

Jak widać, możliwości jest kilka i warto o nie zadbać zawczasu.

Zawsze możemy również zweryfikować swoją aktualną zdolność kredytową, korzystając z kalkulatorów takiej zdolności dostępnych w internecie.